Czym powinien charakteryzować się węzeł optyczny?

Jeśli chcesz kupić węzeł optyczny, koniecznie sprawdź telmor.pl

Dzisiejsze sieci telekomunikacyjne niemal zawsze tworzy się z wykorzystaniem kabli światłowodowych. Jest to zasługą wyjątkowych cech tego przewodu – prędkości transmisji danych i nieznacznych zakłóceń. Jak wiemy, sieci tego rodzaju nie mogłyby działać bez właściwych podzespołów pozwalających na transmisję informacji i późniejsze kodowanie. Aby zamontować tego rodzaju sieć potrzebne są takie elementy jak nadajniki optyczne oraz multiswitche, a także węzły optyczne. Te trzecie są kluczowe dla działania każdej instalacji – umożliwiają bowiem zmianę sygnału optycznego na elektryczny i tym samym dostarczenie dostępu do sieci końcowym odbiorcom. Jak więc funkcjonują? Jakie zalety powinien posiadać dobry węzeł optyczny?

Węzeł optyczny – konstrukcja

Jak już napisaliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał światłowodowy, by emitować impuls elektryczny. Należy przy tym nadmienić, że jego funkcjonalność nie ogranicza się wyłącznie do tego, ponieważ węzeł optyczny może poza tym funkcjonować w drugą stronę. Pasmo, na jakim zwykle funkcjonuje węzeł optyczny to od kilku megaherców do nawet 1 gigaherca. Do poprawnego funkcjonowania węzła optycznego niezbędna będzie także właściwa obudowa, zabezpieczająca delikatne elementy w środku węzła przed pyłem, wodą oraz pozostałymi czynnikami – zazwyczaj zrobiona z metalu.

Jaki węzeł optyczny kupić?

O tym, czy konkretny węzeł optyczny będzie właściwy, świadczą pewne cechy. Najważniejsze są częstotliwości działania urządzenia oraz siła sygnału – od tego zależna jest bowiem liczba ostatecznych odbiorców, do których prześle informacje. Poza tym należy sprawdzić pobór energii – w dużym stopniu rzutuje to na cenę eksploatacji węzła optycznego. Aby uniknąć problemów przy naprawach sieci, warto także przetestować metody kalibracji urządzenia – dobrze, jeżeli pozwala na zdalną modyfikację ustawień.

Dane teleadresowe:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]