Podstawowe informacje o działaniu i zastosowaniu motoreduktorów

Jeśli chcesz zamówić motoreduktory, koniecznie wejdź na ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc zintegrowane połączenie silnika elektrycznego z przekładnią mechaniczną. Jak pracują motoreduktory i jak się je stosuje? O tym przeczytasz poniżej.

Motoreduktor – ogranicza prędkość obrotową silnika

Motoreduktory umożliwiają skuteczne korzystanie z silników elektrycznych w roli napędu w licznych funkcjach przemysłowych. Przy użyciu przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika jest redukowana nawet do kilkuset razy, przy równoległym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Oczywiście sprawność przekładni nigdy nie będzie stuprocentowa, stąd zawsze pojawia się pewna dysproporcja między mocą wejściową i mocą wyjściową motoreduktora. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor mogą także wchodzić inne moduły jak hamulce czy sprzęgła. Niezaprzeczalnym atutem motoreduktorów jest to, że są to gotowe zestawy, które można bez przeszkód znaleźć w katalogu producenta tak, żeby ich parametry dokładnie pasowały do potrzeb konkretnej konstrukcji. Inżynierzy nie tracą w ten sposób tygodni, a nawet miesięcy, na żmudne wyliczenia oraz testy poszczególnych zestawów elementów. W zależności od rodzaju i konstrukcji przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do znacznych, średnich bądź lekkich obciążeń, jak również do długiego bądź krótkiego czasu pracy.

W motoreduktorach, w których zastosowano kilkustopniowe przekładnie, można otrzymać bardzo wysoki zakres przełożeń, sięgający nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Cenieni producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich realnych kombinacji

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane z użyciem różnych wariantów silników (DC, BLDC, AC i bocznikowych), dzieli się je ze względu na rodzaj przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym następujące motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (z przekładnią walcową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową).

Brak z pewnością takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się wykorzystać motoreduktora w roli napędu. Czy to spedycja, przemysł lub produkcja żywności, dzięki motoreduktorom działają rozmaite automaty, jak m.in mieszadła, atrakcje w parku rozrywki, linie produkcyjne czy dachy ruchome. Ogromne zróżnicowanie typów zastosowanych w nich przekładni i silników, ich rozmiarów i mocy spowodowała, iż liczbę realnych zestawów, które teraz mają w ofercie cenieni światowi producenci motoreduktorów, trzeba liczyć już nie w setkach czy tysiącach, ale praktycznie w milionach.

Dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]