Z czego składają się silniki DC i gdzie się ich używa?

Zamów silnik szczotkowy.
Mnóstwo przedmiotów, z którymi stykamy się na co dzień i bez których życie byłoby trudniejsze, żeby działać stosuje silniki elektryczne prądu stałego. Szczotkowe albo bezszczotkowe, ogromne lub niewielkie, te silniki zmieniły nasz sposób pracy oraz życia, a przeciętny obywatel przeważnie nie wie, jak funkcjonują te urządzenia, ani z jakich elementów składają się.
Silnik prądu stałego – zasługa cenionych inżynierów XIX wieku
Zadaniem silników na prąd stały jest wytworzenie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Jak informuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym zwrot oraz kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu znane są od niemal 200 lat i są wspólnym osiągnięciem kilkunastu osób. Do ich opracowania, późniejszych modyfikacji i ostatecznie ich wprowadzenia do szerokiego zastosowania w rozmaitego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się wynalazki i badania uznanych naukowców połowy XIX wieku, takich jak np. Gaston Planté, Zénobe Gramme czy Michael Faraday. Silniki elektryczne prądu stałego złożone są ze komutatora, wirnika, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, stojana oraz szczotek. W dzisiejszych czasach często używane są także silniki bezszczotkowe, które głównie ze względu na brak tego stosunkowo awaryjnego podzespołu, są postrzegane za dużo trwalsze, bezpieczniejsze i są powszechnie cenione za fenomenalną niezawodność, a także cichą pracę.
Silniki na prąd stały nie tylko do przemysłowego wykorzystania
Powiedzieć, iż silniki elektryczne na prąd stały są wykorzystywane praktycznie wszędzie nie jest egzageracją. Jeśli w domu posiadasz czytnik CD bądź korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich mechanizmie na pewno wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki elektrycznena prąd stały są podzespołem samochodzików czy pociągów sterowanych radiowo, a więc zabawek, którymi bawiliśmy się w dzieciństwie i które pewnie podarujemy też naszym pociechom. Silniki tego typu poruszają duże i mniejsze pompy hydrauliczne niezbędne w wielu gałęziach przemysłu, przykładowo wydobywczej, produkcyjnej czy budowlanej. W nieodległej przyszłości, za sprawą silników na prąd stały przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszechne, a już dziś te silniki poprawiają naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby tak chętnie używane rowery elektryczne, segwaye i hulajnogi. Silników DC używają też entuzjaści elektroniki do realizacji najróżniejszych modeli z zakresu mechaniki oraz robotyki.
O ile silniki elektryczne prądu stałego o małej mocy bez trudu da się zamówić w sklepach hobbystycznych bądź z częściami elektronicznymi, to te do industrialnego wykorzystania kupić można na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających niezawodne silniki od renomowanych światowych marek.
Dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]