Co warto wiedzieć o obrączkach ślubnych?

Jeśli chcesz nabyć obrączki Kraków, zobacz tu

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest niezmiernie emocjonującym dniem życia. Sakrament ten wiąże Państwa Młodych do końca życia, a symbolem ich zaangażowania, uczucia i wierności są obrączki ślubne.

Obrączki ślubne – część obrzędu zaślubin od XIII w.

Pierwotnie nie było rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, zatem mają one wspólną historię, która sięga daleko w Starożytność. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, dzięki czemu obdarowanie żony pierścionkiem stało się częścią ceremonii zaślubin. Panowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki ślubnej wiele stuleci później, o czym jednakże niewielu pamięta. I chociaż uprzednio bywały sytuacje, że wkładali pierścienie na palec obrączkowy jak odjeżdżali na wojenne wyprawy, niemniej jednak tradycja ta spopularyzowała się dopiero w XX w., a konkretnie w okresie II Wojny Światowej. Obrączka przypominała wojakowi, że wyczekuje na niego żona, za którą walczy i której ma obowiązek pozostać wierny. Nad Wisłą para małżeńska nosi obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, jednakże w innych krajach, jak np. w Kanadzie, we Francji, w Brazylii albo w Czechach, zakłada się je na lewą rękę, gdzie według staroświeckich wierzeń biegnie mityczna “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy i poszukuje obrączek ślubnych wspólnie, jednocześnie tradycja mówi, iż przyszła żona nie powinna ich kupować, bo jest to obowiązek przyszłego męża.

Współczesne obrączki

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się mniej krzykliwym designem. Przez wiele stuleci wykonywano je z różnorodnych materiałów, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Później zaczęto używać do tego metale (takie jak miedź lub mosiądz), które uosabiały niezłomność miłości. Dziś do ich wykonania używa się przede wszystkim złota i platyny, które są oznaką zaufania do współmałżonka. Rzecz jasna, zdobi się je często kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek wciąż przeważnie nabywane są ponadczasowe, gładkie złote pierścienie oraz subtelne obrączki, w których wykorzystano dwa gatunki złota (przykładowo tradycyjne i różowe). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek ślubnych, mają również często w swojej ofercie ich grawerowanie. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki grawerując do nich datę ślubu, imię małżonka lub istotny dla nowożeńców cytat.

Dane teleadresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]