Od Starożytności po XXI wiek – pierścionki zaręczynowe

Zobacz, gdzie zamówić pierścionki zaręczynowe Kraków, wejdź na obraczki.net.pl/17-pierscionki-zareczynowe

Gdy znajdziesz partnerkę, z którą postanowisz spędzić resztę życia, w końcu pomyślisz o małżeństwie. Najpierw jednakże ma miejsce ta długo wyczekiwany przez większość kobiet moment – oświadczyny, na które powinieneś przygotować pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowe – nie zawsze złoto oraz kamienie szlachetne

Danie kobiecie w prezencie pierścienia to nader stary zwyczaj, sięgający prawdopodobnie Starożytnego Egiptu. Pierścienie mają postać koła, które symbolizuje nieskończoność. Zgodnie z tradycją nosi się je na czwartym palcu lewej dłoni, nazywanym skądinąd “palcem obrączkowym”, co wypływa z przekonania, że od tego palca prowadzi “vena amoris”, czyli żyła prowadząca bezpośrednio do serca. Ogólnie przypuszcza się, iż rytuał przekazywania pierścionków zaręczynowych na Stary Kontynent sprowadzili Grecy. Pierwotnie wykonywano je z tataraku, ze skóry, a także kości słoniowej. Dopiero w późniejszym okresie Rzymianie użyli do ich wyrobu metali, w głównej mierze żelaza. Cennymi pierścionkami ze złota bądź srebra obdarowywano wyłącznie wtedy, gdy mężowie chcieli zaprezentować swoją pełną ufność do przyszłej żony. Dziś pierścionki zaręczynowe od razu łączymy z drogimi kamieniami, złotem oraz platyną, jednak surowce te tak naprawdę szeroko stosuje się do ich tworzenia zaledwie od kilku wieków, przy czym duży przyrost ich popularności można odnotować w XX w.

Pierścionki zaręczynowe – czy ich cena ma znaczenie?

Oczywiście wymarzona biżuteria na zaręczyny to platynowy pierścionek ze sporym brylantem, jednakże możliwości dowolnego łączenia rozmaitych kamieni i metali są ogromne. Prócz diamentów stosuje się topaz, rubin bądź tanzanit. Niektórzy wybierają tańsze metale, jak srebro, tytan, stal damasceńską, jak również drewno, jednakże nieprzerwanie na rynku dominują pierścionki sporządzone z platyny i różnych typów złota (białego, żółtego i czerwonego).
Ile powinniśmy wydać na pierścionek zaręczynowy? Niedawno funkcjonowało pogląd, że narzeczony musi zapłacić na niego minimum 2 miesięczne pensje. Koszt pierścionka zależny jest od rozmaitych czynników: wykorzystanego kamienia, wzoru, liczby karatów czy surowca, skutkiem tego każdy znajdzie ładny, niepowtarzalny pierścionek na swoją kieszeń. Pamiętajmy jednakże, że pierścionek zaręczynowy ma być w pierwszej kolejności wyrazem miłości i zaangażowania, dlatego jego cena ma drugoplanowe znaczenie. Istotne jest to, czy będzie się podobał naszej wybrance.

Dane teleadresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]