Ból kręgosłupa – co może sygnalizować?

Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące bólu pleców w odcinku lędźwiowym
Powracający ból pleców w odcinku piersiowym, lędźwiowym czy między łopatkami powoli staje się normalnością dla dużej części społeczeństwa. Dziś nie jest to już niedyspozycja, której doświadczają jedynie osoby w starszym wieku. Siedząca praca skorelowana z małą aktywnością fizyczną powoduje, że bólu tego rodzaju doznają coraz to młodsze osoby.
Ból kręgosłupa to nie tylko konsekwencja przeciążenia
Ból pleców może mieć sporo źródeł. Jego pojawienie się np. w odcinku piersiowym nierzadko związane jest z układem nerwowym, zwłaszcza jeżeli odczuwany jest jako ból promieniujący w stronę ramion oraz barku. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może również sygnalizować rozwijające się zmiany reumatyczne bądź schorzenia organów, toteż jego leczenie rozpoczyna się m.in. od wykluczenia tego typu źródeł. Natomiast ból na wysokości łopatek oraz ból kręgosłupa lędźwiowego notorycznie jest konsekwencją nadwyrężenia struktury kręgosłupa (więzadeł, mięśni czy ścięgien przykręgosłupowych), wynikającego zwykle z przenoszenia przedmiotów o sporej masie czy nieprawidłowym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy przez wiele osób jest lekceważony, bo ustępuje po wypoczynku, jednak może on być symptomem rozwoju dyskopatii, czyli przepukliny dysku. Oczywiście ból pleców bywa też wynikiem rozlicznych stanów zapalnych oraz urazów nieraz tak drobnych, że przypominają się nam one dopiero podczas rozmowy z lekarzem.
Nie lekceważ bólu pleców
Bólu kręgosłupa nie wolno zaniedbać i należy natychmiast zgłosić się na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Będzie on w stanie orientacyjnie rozpoznać typ i przyczynę bólu, a następnie skieruje do stosownego lekarza specjalisty, który wybierze skuteczny kierunek terapii. Nie można jednakże czekać, aż dopadnie nas ból krzyża. Nawet jeżeli kręgosłup na razie nie sprawiał problemów. W tym celu lekarze zalecają pamiętanie o dobrej postawie, np. w czasie pracy przy biurku, dbanie o właściwą wagę, a także regularną aktywność fizyczną. Spięte mięśnie grzbietu czy karku można też rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych czy też przy użyciu sprzętu do wibroterapii. Taki masaż drganiami pobudza krążenie limfy i krwi, jak również wzmacnia mięśnie, co zmniejsza bóle przeciążeniowe.
Dane teleadresowe:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]