Implant zęba – jak przebiega zabieg jego wszczepienia?

Najlepszą metodą na uzupełnienie ubytków w uzębieniu są implanty zębów. Zdają egzamin zarówno w przypadku braku jednego zęba, jak i ogólnego bezzębia. Ich głównymi zaletami są względnie łatwa pielęgnacja i naturalny wygląd – implant zębowy, a dokładniej jego ceramiczna korona, wygląda identycznie, jak naturalny ząb. Przed ich założeniem nie ma potrzeby szlifowania sąsiednich zębów, jest to zatem mniej przykre dla pacjenta aniżeli zakładanie mostu czy pełnej protezy. Warto dowiedzieć się więcej o tym, jak wygląda ten proces i jakie kroki należy przed nim podjąć.

Implanty zębowe – fazy terapii

proces założenia implantów stomatologicznych rozpoczyna się od zaaplikowania pacjentowi znieczulenia. Równie ważne jest także odpowiednie nastawienie i poradzenie sobie ze strachem. W następnej kolejności stomatolog nacina dziąsła. To pozwala na odsłonięcie kości i przygotowanie w niej łoża dla implantu. W tym celu korzysta się z technik piezochirurgii oraz odpowiednio dobranych wierteł. To bardzo trudny etap zabiegu – chirurg stomatologiczny musi wykazać się wyczuciem i wprawą. Precyzja niezbędna jest także przy wszczepieniu implantu zębowego w łoże. Gdy ten będzie w planowanym miejscu, lekarzowi pozostaje już tylko zaszyć dziąsło pacjenta.

Implanty zębowe a środki przeciwbólowe

Proces wszczepienia implantu stomatologicznego budzi w niektórych osobach obawy związane z ewentualnym przenikliwym bólem odczuwanym podczas zabiegu oraz kilka dni po nim. Na szczęście niepokój ten jest zupełnie bezzasadny. Obecnie implantologia dysponuje niesłychanie efektywnymi środkami przeciwbólowymi, zapewniającymi pacjentowi zachowanie spokoju na fotelu stomatologicznym. Osoby szczególnie czuli na odczuwanie bólu mogą oprócz tego skorzystać z płytkiego znieczulenia ogólnego, które kompletnie wyeliminuje problem stresu przed chirurgiem-stomatologiem.