Opuchlizna nóg – o jakich problemach zdrowotnych może świadczyć?

Obrzęki nóg to częsta dolegliwość, która zazwyczaj jest jedynie objawem większego problemu. Co może być przyczyną opuchniętych kostek u nóg? Jak sobie z tym poradzić? Podpowiadamy w poniższym tekście.
Kiedy puchną nogi? Najczęstsze sytuacje
Niewielka opuchlizna nóg, zwłaszcza kostek, może pojawiać się podczas upałów, po dłuższej podróży lub pracy siedzącej albo stojącej, w wyniku (nawet łagodnego) urazu, zmęczenia czy jako efekt pracy hormonów i gromadzenia płynów w organizmie w konkretnym momencie cyklu menstruacyjnego. Na opuchnięte kostki u nóg szczególnie często skarżą się osoby z nadwagą i otyłością, a także kobiety w ciąży.
Dopóki zdarza się to sporadycznie i w uzasadnionych momentach, nie ma powodu do zmartwień, wystarczy zastosować jeden z domowych sposobów na opuchliznę.
Jeśli jednak problem się nasila lub nawraca regularnie, trzeba skonsultować go z lekarzem, ponieważ może być to objaw poważniejszych dolegliwości.
Dlaczego puchną nogi? Fizjologiczne przyczyny obrzęków
Generalnie przyczyną opuchniętych kostek czy nóg jest osłabione krążenie płynów ustrojowych w organizmie. Mogą to być problemy np. z:
- układem krążenia (chorobami serca lub naczyń krwionośnych, żylakami),
- układem limfatycznym (obrzękiem limfatycznym pierwotnym lub wtórnym),
- funkcjonowaniem wątroby,
- niewydolnością nerek,
- niewydolnością tarczycy.
Opuchlizna kostek, ale również innych miejsc, może być też skutkiem urazu lub miejscowego stanu zapalnego.
Warto pamiętać o wspomnianych wcześniej czynnikach ryzyka, które same są w stanie wywołać niegroźny obrzęk, a mogą potęgować problem w przypadku choroby lub wręcz ją spowodować (np. długa praca siedząca może powodować powstawanie żylaków).
Spuchnięte nogi – objawy towarzyszące
Na jakie objawy poza samymi puchnącymi kostkami zwrócić uwagę? Bardzo często obrzękowi towarzyszą bóle i/lub skurcze łydek, mrowienie czy drętwienie kończyn, zaczerwienienie, większa ciepłota ciała w tym miejscu. Przy niektórych chorobach mogą pojawić się tzw. pajączki na nogach.
Warto zwrócić uwagę na to, czy opuchlizna jest symetryczna, czy też tylko jedna noga jest opuchnięta, i gdzie dokładnie: od kolana do kostki, tylko przy kostce, a może obrzęk sięga wyżej; czy stopa też jest obrzęknięta. Dobrze zastanowić się także, czy problem jest powiązany z wysiłkiem oraz czy ustępuje po odpoczynku. Przemyślane odpowiedzi na te pytania ułatwią lekarzowi poprawną diagnozę.
Co ważne, w przypadku obrzęku limfatycznego sama opuchlizna kostek czy nóg jest jedynym objawem. Początkowo jest ona bezbolesna i miękka, łatwo więc ją zignorować. Tymczasem rozpoznanie obrzęku limfatycznego na wczesnym etapie pozwala powstrzymać rozwój choroby i działać profilaktycznie, zanim schorzenie spowoduje większe szkody w organizmie.
Co na opuchliznę nóg? Metody leczenia
Przed wdrożeniem jakiejkolwiek metody leczenia specjalista zleci pacjentowi badania, które potwierdzą jego diagnozę. Sam proces leczenia będzie ściśle związany z tym, dlaczego puchną kostki czy nogi.
Na puchnące kostki po ciężkim dniu wystarczą domowe sposoby, takie jak kąpiele nóg w zimnej wodzie lub w wodzie z solą z dodatkiem siarczanu magnezu oraz odpoczynek z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca.
W przypadku obrzęków limfatycznych jedną z najlepiej sprawdzających się metod jest drenaż limfatyczny. Zawsze jednak konieczna jest wizyta u specjalisty, by indywidualnie skonsultować tę technikę pracy z obrzękiem.
Drenaż limfatyczny to masaż wykonywany przez rehabilitanta, ale może być on także przeprowadzony z pomocą profesjonalnego aparatu do drenażu limfatycznego, takiego jak CarePump. Wypełniające się powietrzem komory mankietów lekko uciskają kończynę, co daje efekt podobny do tego, który osiągają specjaliści z pomocą dłoni.
Poza tym często zaleca się kompresjoterapię (noszenie odzieży uciskowej) i odpowiednio dobrane ćwiczenia o umiarkowanej intensywności.
Jednak nie dla każdego te rozwiązania będą właściwe, dlatego wizyta u lekarza jest niezbędna, aby bezpiecznie i skutecznie poradzić sobie ze spuchniętymi nogami.
Źródło tekstu: https://carepump.pl/blog/artykul/opuchlizna-nog-o-jakich-problemach-zdrowotnych-moze-swiadczyc