Stomatologia mikroskopowa – leczenie kanałowe

Złamanie zęba, zapalenie miazgi, martwica, zaawansowana próchnica czy też konieczność przygotowania korzenia do protezownia – te kazusy łączy fakt, że najczęściej w ich przypadku sięga się po leczenie kanałowe. Choć nazwa ta u większości pacjentów wywołuje dreszcze, w rzeczywistości nie należy się bać tej terapii. Obecnie stomatologia dysponuje nowoczesnym wyposażeniem i skutecznymi środkami znieczulającymi, dzięki którym leczenie także największych ubytków nie będzie skutkowało odczuwaniem bólu.

Etapy leczenia kanałowego

Pierwszy etap leczenia kanałowego to odkrycie kanałów zęba i pozbycie się z niego miazgi zmienionej chorobowo. Składa się ona z nerwu oraz naczyń krwionośnych, zatem leczenie kanałowe wymaga zaaplikowania bardzo skutecznego środka znieczulającego. W kolejnym kroku przeprowadza się dezynfekcję kanału, oczyszczającą go ze wszystkich chorobotwórczych bakterii. Ostatni etap to wypełnienie kanału zęba cementem szkło-jonomerowym, metalem szlachetnym, materiałem kompozytowym lub ceramiką.

Znajdź dobrego dentystę do przeprowadzenia leczenia kanałowego?

Endodoncja, bowiem tak brzmi medyczna nazwa leczenia kanałowego, to jeden z bardziej złożonych zabiegów przeprowadzanych w gabinecie stomatologicznym. Powinno się zatem wybrać rzetelnego stomatologa, który go wykona. Gwarancją tego, że zabieg będzie skuteczny są możliwości, jakie dostarcza nam endodoncja mikroskopowa. Metoda ta polega na wsunięciu w kanał miniaturowego mikroskopu przekazującego obraz do monitora. Umożliwia to lekarzowi wprawne oczyszczenie, a w następnej kolejności szczelne wypełnienie kanału, dzięki czemu kolejne zabiegi nie są już potrzebne.