Urządzenia fizjoterapeutyczne – aparat ultradźwiękowy

aparat do ultradźwięków, aparat ultradźwiękowy

Ultradźwięki o częstotliwości od jednego do trzech MHz są często stosowane przez fizjoterapeutów. Rzecz jasna, nie dzieje się tak bez przyczyny, gdyż odpowiednio aplikowane ultradźwięki pozytywnie oddziałują na zdrowie pacjentów. Stosuje się je do masażu mięśni, a wyzwalane za ich pomocą ciepło działa kojąco na zakończenia nerwowe. Dzięki temu masaż ultradźwiękami stosuje się do łagodzenia bólu, poprawy przepływu limfy oraz zmniejszania napięcia mięśniowego. Powyższe działanie możliwe jest jednak tylko z wykorzystaniem odpowiedniego aparatu do ultradźwięków.

Aparat do terapii ultradźwiękowej – sposób działania?

Jak już nadmieniliśmy, aparaty do ultradźwięków generują dźwięki o odpowiedniej, niskiej częstotliwości. Metoda ta, stosowana od prawie wieku, opiera się na dwóch rodzajach efektów: atermicznych i termicznych. Te pierwsze mają korzystne oddziaływanie na transfer płynów ustrojowych – zwłaszcza limfy. Tymczasem efekty termiczne polegają w głównej mierze na rozgrzaniu tkanek najbogatszych w kolagen – stawów, blizn, ścięgien czy wiązadeł i znajdują zastosowanie w przygotowaniu organizmu do dużego wysiłku bądź przy leczeniu przeróżnego typu stanów zapalnych.

Aparat do ultradźwięków – stacjonarny czy przenośny?

Funkcjonują dwa rodzaje aparatów do ultradźwięków – przenośne oraz stacjonarne. Przenośny aparat ultradźwiękowy będzie doskonałym wyborem kierowaną do fizjoterapeutów dojeżdżających do pacjentów względnie przyjmujących ich w kilku placówkach. Jeżeli jednak fizjoterapeuta prowadzi jeden gabinet, w którym przyjmuje sporą ilość pacjentów – głównie w ramach kontraktu z NFZ – wydajniejszy i bardziej funkcjonalny stacjonarny aparat do ultradźwięków będzie lepszym zakupem.

Dane teleadresowe:
BardoMed Sp. z o.o.
ul. Pod Fortem 2F/lok.6
31-302 Kraków

Tel.: +48 (12) 444-12-97
Mob.: +48 721-121-314
E-mail: [email protected]