Zabiegi korekty wad wzroku z użyciem lasera – femtoLASIK, EBK i inne

Tu znajdziesz więcej szczegółów o femtoLasik.
Korekta wzroku laserem to aktualnie standardowa metoda korekcji astygmatyzmu, myopii, hyperopii i presbiopii, jednak mało pacjentów wie, iż zabiegi te są przeprowadzane przy użyciu różnych technik.
Metoda FemtoLASIK – bezinwazyjna, bezpieczna, a zarazem bezbolesna technika korekty wzroku
FemtoLASIK (popularnie nazywany też All-Laser-LASIK) to nie wywołująca bólu, bezinwazyjna, a jednocześnie, a zarazem całkiem bezpieczna metoda korekty takich wad jak dalekowzroczność (do +4 dioptrii), astygmatyzm (do 6 dioptrii), miopia (do -10 dioptrii) oraz w indywidualnych przypadkach starczowzroczność. Sam zabieg nie jest długi – wykwalifikowany lekarz optometrysta potrafi przeprowadzić go w nieco ponad piętnaście minut. Zaletą tego zabiegu jest to, iż pacjentowi niezwykle szybko wraca ostrość widzenia – praktycznie w przeciągu doby po zabiegu może podjąć na nowo swoje powszednie obowiązki. Zabieg dzielony jest na dwie fazy i w przeciwieństwie do metody LASIK, tutaj rogówka nie jest nacinana przy użyciu mechanicznego ostrza. W trakcie zabiegu FemtoLASIK na początku za pomocą lasera femtosekundowego rozdziela się płat rogówki o grubości około 0,1 mm, a w kolejnym etapie przeprowadza się formowanie rogówki laserem excimerowym.
FemtoLASIK Topoguided jest tymczasem inną odmianą metody FemtoLASIK, gdzie praca lasera excimerowego jest dostosowana do każdego pacjenta. Przed rozpoczęciem zabiegu optometrysta tworzy mapę rogówki i na jej podstawie programuje wszelkie ruchy wiązki laserowej. Ten typ zabiegu wykonuje się u pacjentów z nadwzrocznością oraz astygmatyzmem, których rogówka wyróżnia się nietypowym kształtem.
Metody LASEK oraz EBK
Rzadziej stosowane metody korekty wzroku to przykładowo:
LASEK – wykonywany jest u osób, u których z przeróżnych przeciwwskazań nie można wykorzystać zabiegu FemtoLASIK. W metodzie LASEK płatek nabłonka rogówki zdejmowany jest alkoholem, a nie laserem.
EBK, w którym po znieczuleniu gałki ocznej usuwa się z rogówki nabłonek (ulega on później naturalnej regeneracji), a następnie modeluje się rogówkę za pomocą lasera excimerowego. EBK nazywana jest zabiegiem powierzchniowym, ponieważ nie dochodzi do ingerencji w głębsze warstwy rogówki. Zabieg ten można jednak zastosować wyłącznie do korekty mniejszych wad wzroku.
Dane teleadresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]