Krótki poradnik o optymalizacji strony dla urządzeń mobilnych

Powszechność urządzeń mobilnych sprawia, że webmasterzy z większą ochotą tworzą mobilne wersje stron. Jest to bardzo istotne ze względu na zwiększony ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń mobilnych. Jest prosta zasada: jeśli chcesz mieć jak najwięcej użytkowników musisz stworzyć im jak najwygodniejsze warunki korzystania z Twojej strony. Z tego względu właśnie konieczna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – o czym musisz pamiętać

Istnieją czynniki, na które musimy zwrócić uwagę, projektując naszą stronę. Jeśli chcemy zastosować zasadę „mobile friendly”, która ma wpływ na to, czy nasza strona jest „mobile friendly”, przede wszystkim musimy zadbać o to, aby strona otwierała się prawidłowo na różnych urządzeniach. Należy również zapewnić szybkie wyświetlanie się serwisu. Użytkownikom korzystającym ze smartfonów albo z tabletów zależy przecież na sprawnym dostępie do informacji. Kolejnym podstawowym, ale niesamowicie znaczącym elementem, jest czytelność. Tworząc stronę z myślą o urządzeniach przenośnych powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednią wielkość wszystkich elementów oraz odstępy między nimi. Przydatne jest również korzystanie z informacji o lokalizacji użytkownika. Dobrze, jeśli nasz portal wyświetla dodatkowe wiadomości o tym, co znajduje się najbliżej użytkownika.

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – co zaleca Google

Zastosowanie powyższych z pewnością przełoży się na realny ruch na Twojej stronie. Osiągnąć to można na parę sposobów. Możemy stworzyć swoją stronę w oparciu o RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie rekomendowane przez Google. W niektórych sytuacjach nie możemy zapewnić pełnej responsywności. Wtedy powinno się pomyśleć o stworzeniu wersji strony dla urządzeń przenośnych. Jest to wyjście mniej wygodne, ponieważ wymaga zastosowania innego adresu URL. Jeżeli strona postawiona jest na CMS-ie, można po prostu wykorzystać odpowiednie wtyczki, które dostosują zawartość strony do urządzeń przenośnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to w obecnej chwili obowiązkowy punkt w projektowaniu stron.