Cegła ozdobna – na komin, na elewację na ścianę w pokoju

Klinkier to typ cegły dekoracyjnej, którą można umieścić zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Jakie są jego cechy i dlaczego jest współcześnie tak chętnie wykorzystywana w pracach budowlanych?

Klinkier – cegła ozdobna o szerokim zastosowaniu

Klinkier to po prostu wypalane w wysokich temperaturach płytki ceglane charakteryzujące się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz zawilgocenie. Płytki z cegły od wielu dekad wykorzystuje się jako element wykończenia domów i mieszkań – mogą być użyte m.in. jako cegła na komin czy płytki elewacyjne wewnętrzne. Klinkier jest stosowany także na cokoły, podokienniki, naroża, a także inne części budynków i doskonale zdaje egzamin zarówno w przypadku budynków wzniesionych w klasycznej, jak i nowoczesnej stylistyce.
Elewacja z klinkieru wygląda bardzo elegancko i jest odporna na niekorzystne czynniki zewnętrzne – niską temperaturę, deszcz, śnieg czy promieniowanie słoneczne. Klinkier na elewacje pozostaje więc latami w idealnym stanie. Wykonane z klinkieru płytki ścienne mają jeszcze inne zalety – zastosowanie naturalnego surowca powoduje, że są one niepodatne na działanie grzybów, a przy tym antyalergiczne.

Wewnętrzne płytki klinkierowe oraz klinkier na elewację

Cegła dekoracyjna zastosowana na ścianę zewnętrzną domu nada budynkowi wyjątkowego charakteru i wyróżni go na tle innych. Z kolei klinkier jako elewacja wewnętrzna uwydatni styl, w którym utrzymane są pomieszczenia – świetnie będzie pasować do wnętrz inspirowanych przestrzenią industrialnego loftu. Dobrej jakości płytki ceglane można nabyć w wielu składach budowlanych – zarówno internetowych, jak i stacjonarnych.