Kiedy sięga się po szalunki?
Szalunki to nic innego, jak forma o charakterze tymczasowym, którą w zdecydowanej większości przypadków wykonuje się z desek. Może ona być zrobiona także z drewnianych płyt, które wyprodukowano z drewna odznaczającego się niższą jakością. Nie brakuje firm, które decydują się na wykonywanie szalunku z elementów , które są metalowe, ale tego rodzaju postępowanie nie jest zbyt często wybierane. Deskowanie – bo właśnie tak w inny sposób określa się szalunki – powoduje, że mieszanka, która jest wylewana, zyskuje oczekiwany kształt. Szalunki wyjmuje się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Sięgając po szalunki, można również skutecznie podtrzymać zbrojenie, które będzie utrzymane aż do momentu, gdy wylana mieszanka ostatecznie zastygnie.
Szalunki – jak się je wykonuje?
Wszystkie konstrukcje z użyciem betonu robi się na budowie w specjalnych formach, czyli właśnie szalunkach. W początkowym etapie prac konieczne jest wykonanie szalunku, który następnie zostaje zapełniony właściwie dobraną mieszanką betonu. W niektórych przypadkach niezbędne jest użycie zbrojenia. Wykonuje się je przed wylaniem betonu. Szalunki wyjmowane są dopiero wówczas,gdy mieszanka solidnie zastygnie. Zazwyczaj potrzeba na to od mniej więcej dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki robi się na przykład w przypadku fundamentów, zrobionych z betonu kolumn ogrodzeń i stropów z żelbetonu. Cechują się więc naprawdę dużym zastosowaniem, a budowa bez nich nie przebiegałaby tak szybko.
Szalunki – jakie elementy niezbędne są do zrobienia szalowania?
Do przeprowadzenia szalowania niezbędna jest sklejka szalunkowa. Potrzebne są też profesjonalne dźwigary oraz podpory. W wielu wypadkach zdarza się, że niewielkich rozmiarów firmy budowlane nie dysponują własnym systemem szalunkowym. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który oferują firmy , które specjalizują się w zaopatrywaniu ekip budowlanych w dźwigary, mocowania i sklejkę.
Dane teleadresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków
Mob.: +48 690 999 204
E-mail:
[email protected]