Kluczowy element szalunków – sklejka szalunkowa

Dowiedz się, gdzie nabyć sklejki szalunkowe

Deski szalunkowe to istotny komponent szalunków. Tę rolę mogą pełnić typowe deski z drewna lub płyty wykonane z innego surowca, jakkolwiek zazwyczaj używana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można zatem wybudować obiekty ze ścianami wykonanego z tego materiału. Szalunki są również wykorzystywane w budynkach murowanych, gdzie umożliwiają wykonanie otworów na stolarkę, tj. okna czy drzwi. Objaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jest nam niezbędna, a nie możemy nabywać własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – rodzaje

Kiedyś w szalunkach z reguły wykorzystywane były deski z bloków drewna. Te aczkolwiek były drogie, a jednocześnie nie posiadały właściwych parametrów – zwykle nie najlepiej radziły sobie z wilgocią. Z tej przyczyny współcześnie wykorzystywana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z przeróżnych gatunków drewna – na ogół z topoli, olchy lub brzozy. W ofercie producentów znajdziemy przeróżnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, do których produkcji stosuje się żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Drugi często stosowany wariant to sklejka antypoślizgowa oklejona z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Spółki budowlane mają przeważnie swoją sklejkę szalunkową wraz z modułami pozwalającymi na jej łączenie. Jeśli jednak zamierzamy wybudować dom lub garaż własnymi siłami, nie ma konieczności kupowania wszystkich elementów szalunków – można je wynająć, np. w Krakowie przez stronę ABCszalunki.pl. Prócz samej sklejki szalunkowej, firma służy także wynajmem innych akcesoriów niezbędnych do postawienia szalunków – m.in. głowic i łączników.

Dane teleadresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]