Komu zlecić osuszanie fundamentów?

Nawet gdy obiekt budowlany ustawiony jest na obszarze, gdzie wody gruntowe przebiegają stosunkowo nisko, istnieje niebezpieczeństwo, że z biegiem czasu ściany będzie przenikać woda. Może się to zdarzyć także bez ostrzeżenia z powodu podtopienia albo w wyniku zalania przez zniszczoną instalację hydrauliczną, a czasami pojawienie się wilgoci zachodzi stopniowo w rezultacie błędnie wykonanej lub osłabionej hydroizolacji ścian.

Osuszanie fundamentów – najpierw identyfikacja przyczyn

Wilgotne mury nie znaczą od razu, iż budowla nie nadaje się do zamieszkania. W pierwszej kolejności należy zacząć od zlokalizowania przyczyn powstawania wilgotnych zacieków. We wnętrzach takich jak niewietrzone piwnice, toalety i kuchnie pojawiająca się na ścianach pleśń jest częściej wynikiem skraplania się pary wodnej lub przecieków z nieszczelnego tarasu bądź dachu. Takie sytuacje wymagają wykorzystania jednego lub kilku rozwiązań: przywrócenia właściwej cyrkulacji powietrza we wnętrzach, ogrzania murów, ocieplenia ścian, osuszania kondensacyjnego, zastosowania poziomych blokad przeciwwilgociowych bądź powłok paroszczelnych. Niestety na obszarach, gdzie wody gruntowe sięgają wysoko i penetrują fundamenty oraz ściany budynków lub gdy doszło do zalania w wyniku powodzi (względnie silnych opadów atmosferycznych), osuszenie ścian stanowi już zadanie dla fachmanów z zakresu hydroizolacji.

Różne sposoby osuszania ścian

Specjaliści, którzy posiadają rozległe doświadczenie w osuszaniu murów zarówno budowli mieszkalnych, jak i użytkowych, zaczynają swoje działania od oceny źródła zawilgocenia i stanu podmokłych murów. Stanowi to bazę do wskazania najlepszych metod i materiałów służących do osuszenia. Zawilgocenie obiektu ceglanego, którego tynki pęcznieją i odpadają, a na murach wykwitają zacieki, z dużym prawdopodobieństwem spowodowane jest kapilarnym wnikaniem wody w mury. Po niezabezpieczonych murach z cegły woda pnie się wysoko – nieraz wręcz na parę metrów. Zdarza się to nierzadko, przede wszystkim w starych budynkach, aczkolwiek można to naprawić przywracając hydroizolację poziomą murów, która wstrzyma unoszenie się wilgoci wzwyż. Następną fazą, oczywiście po dokładnym przygotowaniu ścian, jest ich odgrzybienie oraz nałożenie izolacji pionowej.

Sprawne osuszenie fundamentów polega niekiedy odtworzenia hydroizolacji z zewnątrz. Zadaniem profesjonalnego zespołu jest wówczas odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, usunięcie zniszczonej izolacji bitumicznej, mat bentonitowych czy papy termozgrzewalnej, a w następnej kolejności wykonanie izolacji pionowej mineralnej albo elastycznej. Częstokroć niezbędne będzie też naprawa łączenia izolacji ścian z izolacją innych modułów budowli, jak przepusty kabli, stropy żelbetowe i ściany żelbetowe.