Remontujesz okna zabytkowa? Sprawdź, jak uniknąć problemów

Więcej szczegółów o oknach drewnianych zabytkowych

Okna zabytkowe najczęściej prezentują się znacznie korzystniej niż te produkowane współcześnie więc są wielką ozdobą budynków. Względy estetyczne to rzecz jasna ich nie ostatnia zaleta, a na ich wartość w dużym stopniu rzutuje również metryka. Tak jak inne przedmioty zabytkowe, także okna muszą być remontowane według prawa – ich renowacji nie możemy wykonywać samemu z użyciem kupionych w markecie surowców. Czym więc wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto może wykonać takie prace?

Specyfika okien zabytkowych

Okna zabytkowe zazwyczaj mają więcej zdobień niż współczesne. Nie są też uchylane, co powoduje, iż niezbędne stają się lufciki, dzięki którym można wietrzyć lokal. Okna zabytkowe, jak przed chwilą wspomnieliśmy, zrobione są najczęściej z drewna – materiału, który ma wiele atutów, ale wymaga częstych remontów, a poza tym łatwo go zepsuć. Dlatego tak istotne są uprawnienia specjalistów konserwujących okna zabytkowe.

Okna zabytkowe – jak wybrać fachowca?

Okna zabytkowe zwykle mają konstrukcję skrzynkową, która wymaga wysokich umiejętności – taki typ okna charakteryzuje się wszak użyciem różnych, obecnie już rzadko widywanych, rozwiązań. W związku z tym, także najbardziej doświadczeni stolarze nie powinni serwisować okien zabytkowych, kiedy nie posiadają dokumentów zaświadczających ich kwalifikacje, które zostały nadane przez odpowiedni organ – w innym wypadku przyjdzie im zapłacić duże kary.

Dane teleadresowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]