Rolety wewnętrzne – jakie zamówić do domu

W przeciwieństwie do mieszkańców Skandynawii, Polacy przywykli do przesłaniania okien. Tak dbamy o naszą prywatność, lecz również pomaga to decydować o ilości światła wpadających do pomieszczeń mieszkalnych. Tradycyjnie do zasłaniania okien używamy zasłon i firanek, ale w ostatnich kilkunastu latach decydujemy się na wyposażenie okien w rolety wewnętrzne.

Jakie rolety wewnętrzne znajdziemy w sklepach?

W sklepach internetowych i stacjonarnych znajdziemy bogaty wybór różnych typów rolet: rzymskich, zaciemniających, okiennych i ściennych. W większości z nich zakupimy też wszystkie potrzebne akcesoria, takie jak kółka z żabkami, wsporniki sufitowe i ścienne, rozety oraz karnisze metalowe. W jednym miejscu będziemy w stanie skompletować pełen zestaw niezbędny do instalacji rolet. Natomiast to, które rolety wybierzemy, będzie zależało od naszych potrzeb. Pamiętajmy jednak, żeby kupować z głową. Na przykład, rolety rzymskie ładnie wyglądają na niewielkich oknach, ale nie poleca się ich osobom cierpiącym na alergię. Na roletach rzymskich dość łatwo zbierają się drobinki kurzu, gdyż produkowane są one z tkanin firanowych lub zasłonowych.

Rolety dzień i noc – promienie słoneczne pod kontrolą

Do kontroli nad ilością światła do mieszkania posłużą rolety dzień-noc. Sprawdzą się praktycznie we wszystkich pomieszczeniach: w biurze, pokoju dziecięcym, salonie, a także w łazience. Takie rolety mają przemienny splot pasów zaciemniający i transparentnych. Wiele możliwości ich ułożenia względem siebie pozwala na regulację natężenia światła, które będzie przez nie przechodzić. Co ciekawe, regulacja ma miejsce bez potrzeby opuszczania i podnoszenia rolet! Natomiast rozpowszechnione rolety zaciemniające pozwalają na pełne zaciemnienie pokoju, ponieważ zrobione są z tworzywa nieprzepuszczającego światła. Rolety zaciemniające sprawdzą się szczególnie w sypialni.

Rolety na wymiar – jakich błędów nie popełnić

Nasze okna nie zawsze muszą mieć standardowe wymiary i zdarzyć się może, że rolety w rozmiarach oferowanych przez producenta nie będą do nich pasować. W takim przypadku pozostaje nam zamówić rolety na wymiar. Pamiętajmy jednak o tym, aby właściwie zmierzyć rozmiar okien, gdyż niewłaściwie dobrane rolety nie spełnią swojej funkcji, poza tym będą mało estetyczne. Jeśli więc brak nam doświadczenia albo nie wiemy jak obliczyć wymiary rolet, wezwijmy na pomoc profesjonalistę.