Rusztowania – zastosowania i materiały

Rusztowania to nieodłączne elementów wyposażenia ekip budowlanych. Umożliwiają bezproblemowe dotarcie do najwyżej usytuowanych części budynków, nie stwarzając jednocześnie niebezpieczeństwa dla przebywających u góry osób. Dzięki nim remonty wiekowych świątyń, bloków czy wieżowców są zdecydowanie łatwiejsze niż kiedyś. Rusztowania są także wykorzystywane przez ekipy parające się czyszczeniem szyb oraz konserwacją linii wysokiego napięcia. Spotykane są również w przetwórstwie chemicznym. Obok rusztowań stacjonarnych dostępne są również rusztowania jezdne – pomocne szczególnie przy pracach obejmujących spore obiekty.

Z czego produkuje się rusztowania?

Niegdyś rusztowania produkowane były najczęściej z drewna. Tego typu modele były co prawna lekkie, ale niezbyt wytrzymałe, co powodowało, iż przy każdym projekcie konieczne były co najmniej drobne naprawy. Do teraz na Dalekim Wschodzie rusztowania robi się z pni bambusa. Obecnie najchętniej wykorzystywanym rodzajem rusztowań są konstrukcje wyprodukowane ze stali, która jest surowcem solidnym, a jednocześnie dość lekkim. Znacznie lżejsze okazuje się aluminium, które stosuje się przede wszystkim do wykonywania rusztowań jezdnych, gdyż muszą być jak najlżejsze.

Kto wynajmie rusztowania?

Ze względu na ochronę osób pracujących na rusztowaniach, bardzo istotne będzie to, od jakiej firmy je wynajmiemy. Warto stawiać zwłaszcza na firmy z dobrą opinią i polecane przez wcześniejszych klientów. Dowiedzmy się również, czy konkretna ekipa oferuje poza tym montaż oraz rozłożenie rusztowań – będzie to bowiem zadanie, do jakiego potrzebne są odpowiednie umiejętności, a musimy pamiętać, że w ogromnej mierze wpływa to na ochronę przebywających na wysokości osób. Koszty wypożyczenia rusztowań są bardzo zróżnicowane i wynikają z okresu wynajmu, wielkości konstrukcji oraz innych czynników.