Szalunki – gdzie się je stosuje?

Chcesz zamówić szalunki ścienne? Sprawdź sklep.abcszalunki.pl

Deskowanie, czyli po prostu szalunki, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na stawianie murów budynków. Głównie stosuje się je podczas wylewania murów z betonu – wówczas są one niezbędne do tego, żeby nadać im właściwy kształt i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Poza tym szalunki stosuje się również podczas stawiania obiektów murowanych, gdzie ich użycie umożliwia przygotowanie otworów na bramy, drzwi i okna. W tym wpisie objaśniamy, z czego wykonane są obecnie szalunki i jakim sposobem inwestorzy mogą je zdobyć.

Typy szalunków

Najstarszym rodzajem szalunków jest konstrukcja wykonana z mocnych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ ewentualnie drewnianych desek, która po rozmontowaniu może być użyta ponownie. Demontaż takich szalunków jest jednakże pracochłonny – większość wykonawców i inwestorów decyduje się zatem na użycie szalunków wielokrotnego użytku – struktur przeznaczonych do szybkiego i łatwego rozkładania oraz składania. Tego typu szalunki wykonuje się z metalu, drewna bądź sklejki, a także łączyć w sobie dwa albo trzy surowce. Zazwyczaj jednakże korzysta się ze sklejki – głównie z takich rodzajów drewna jak topola i brzoza, a konstrukcję scalają belki, łączniki, narożniki i głowice ze aluminium lub stali.

Wypożyczenie szalunków – kiedy się to opłaci?

Podmioty cyklicznie zajmujące się pracami budowlanymi dysponują swoimi szalunkami. Inaczej jest jednakże w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają planujących wybudować pojedynczy obiekt czy zespołów, które zazwyczaj świadczą inne usługi. Zakup wszelkich modułów niezbędnych do skonstruowania szalunku byłby zupełnie nieodpowiedzialny finansowo . Dużo mądrzejszym wyjściem jest wynajem szalunków.

Dane teleadresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]