W trakcie budowy domu zadbaj o prawidłową hydroizolację

Podczas budowy każdego obiektu, niezależnie czy jest to dom jednorodzinny czy biurowiec, już na etapie planowania należy zatroszczyć się o stosowne zabezpieczenie budynku przed wilgocią. Woda, która z biegiem lat może przedostać się do niepoprawnie bądź w ogóle niezabezpieczonych murów osłabi ich trwałość i zdolność do izolacji cieplnej, a także spowodować rozrost chorobotwórczych pleśni i grzybów.

Które elementy budowli należy zabezpieczyć hydroizolacją?

Do głównych elementów, jakie trzeba chronić przed wilgocią należą przede wszystkim dachy, piwnice, balkony, fundamenty i tarasy, a więc te części konstrukcji, które mają bezpośredni kontakt z bądź opadami atmosferycznymi. Każda budowa obiektu powinna być poprzedzona stosowną ekspertyzą i konsultacją z rzeczoznawcami, którzy wskażą, jakie elementy wymagają zabezpieczenia przed wilgocią i jakiej techniki powinno się użyć w stosunku do poszczególnych segmentów budynku. Na przykład, na betonowej ścianie fundamentowej tworzy się izolację przeciwwodną, pokrywając ją warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej (preferowanie i z zewnątrz i od środka), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W solidnych ścianach z dziurawki, cegły czy pustaka wypalanego poleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wilgoci. Z kolei tarasy zielone hydroizoluje się wielowarstwowo, mając na uwadze to, żeby każda warstwa miała spadek przeciwdziałający kumulacji wody pomiędzy nimi i odprowadzający ją. Tak samo hydrolizuje się też balkony.

Hydroizolacja – komu ją zlecić?

Istotne jest, by projektowanie hydroizolacji, powierzyć kompetentnej ekipie, posiadającej wieloletnią praktykę w wykonywaniu prac hydroizolacyjnych. Inwestorzy, generalni wykonawcy i deweloperzy skorzystają na współpracy ze specjalistami podczas prac związanych z hydroizolacją stropów i tarasów, uszczelnianiem zbiorników, przemysłowych obiektów żelbetowych oraz budynków w systemie „białej wanny”, jak również montażem taśm dylatacyjnych, uszczelek pęczniejących, taśm PVC czy węży iniekcyjnych. Z kolei na zamówienie zarządców istniejących budynków ekipa ekspertów od hydroizolacji zajmie się między innymi uszczelnieniem, naprawą oraz inwentaryzacją przecieków wody, reperacją balkonów i tarasów, uszczelnieniem podszybii windowych czy wzmocnieniem gruntów pod fundamentami.