Wznoszenie budynków – zastosowanie dźwigarów

Dowiedz się, gdzie nabyć dźwigar

Szalunki to konstrukcje potrzebne na większości budów. Za ich pomocą możliwe jest nadanie właściwego kształtu murom wylewanym z kompozytu, a także wykonanie w nich wlotów na drzwi i okna. Szalunki są również niezbędne przy budowie sklepień – wówczas ich kluczowym elementem są dźwigary. Bez ich wykorzystania budowa jakiegokolwiek obiektu wielopiętrowego byłaby niewykonalna. Dźwigary sprawiają, iż strop nie opada natychmiast po wylaniu i może zastygnąć. Z jakich materiałów wytwarza się dźwigary? Gdzie można je dostać?

Z czego wykonane są dźwigary?

Dźwigar wystawiany jest na potężne obciążenia, które sięgają kilkudziesięciu ton. Skutkiem tego jego główną cechą jest trwałość. W największym stopniu maja na nią wpływ dwa czynniki – jakość produkcji oraz rodzaj użytych do tego materiałów. Te powinny być dokładnie dobrane i przetestowane pod kątem odporności na spore naciski. Najodpowiedniejszym materiałem okazuje się lite drewno takich drzew jak olcha, sosna, buk i topola. Ogromnie istotne jest również odpowiednie pokrycie dźwigarów impregnatem, które zabezpieczy je przed negatywnym wpływem wody, spoiw i innych płynnych chemikaliów używanych na budowie – a więc substancji, które bezpośrednio niszczą strukturę drzewa.

Dźwigary – można je wypożyczyć

Podmioty, które na co dzień zajmują się budową piętrowych budynków dysponują swoimi dźwigarami. Ich zakup i składowanie wiąże się jednakże z pewnymi kosztami. Natomiast przedsiębiorstwa, które sporadycznie akceptują zamówienia tego rodzaju, mogą uniknąć wspomnianych problemów. Dobrym wyjściem dla nich będzie skorzystanie z usług podmiotu, który świadczy usługi wynajmu dźwigarów oraz innych elementów szalunków.

Dane teleadresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]