Wyprawy w góry – nie tylko Tatry

Więcej na temat Kilimandżaro wyprawa na www.exploruj.pl/rodzaj-wyprawy/wyprawy-gorskie/

Mnóstwo osób wykorzystuje swój czas przemierzając górskie szlaki. Zwykle zaczynają od szlaków wyznaczonych w polskich Tatrach, z czasem jednak przestaje im to wystarczać. Szukają nowych wyzwań – ich pragnieniem stają się wyprawy w coraz wyższe góry. Otwarte granice sprawiają, że nawet wyprawy na szczyty znajdujące się w oddalonych od Polski rejonach stają się aktualnie osiągalne.

Wyprawy w góry wysokie – o czym pamiętać, szykując się do wyprawy?

Aktualnie przed amatorami wędrówek po górskich szlakach otworem stoją tak polskie oraz słowackie Tatry czy Alpy (z ich najwyższym wzniesieniem Mount Blanc), ale również najwyższe góry Meksyku, Afryki czy Azji. Z całą pewnością wielkim ułatwieniem we wdrapywaniu się na pięcio- czy siedmiotysięczniki jest obecność na polskim rynku agencji trekkingowych zajmujących się organizacją wypraw na Elbrus czy Kazbek. Rzecz jasna asysta agencji bardzo dużo ułatwia, ale jej instruktorzy nie wejdą na szczyty za nas. Potrzebna jest wysoka sprawność fizyczna, która pomoże nam znieść trwającą wiele godzin wyprawę z bardzo ciężkim, mającym nawet 15 kilogramów plecakiem z dostosowanym do warunków górskich ubiorem oraz dobrej jakości wyposażeniem.

Wyprawy w góry – jakie wymogi stawia się biorącym udział w wyprawie?

Od każdego, kto podejmuje decyzję o wzięciu udziału we wspinaczce wysokogórskiej – na Pik Lenina, bazę pod Annapurną, Elbruslub Mount Everest – wymaga się pewnej praktyki w podobnych do tego rodzaju ekspedycjach, gdyż im wyżej będziemy się wspinać, tym większe niebezpieczeństwo wystąpienia choroby wysokościowej. Zdolność korzystania z czekanu oraz poruszania się w zespole, którego członkowie wzajemnie się asekurują liną – to wymogi, które należy koniecznie spełnić. Nie wolno zapomnieć też, że trekking wysokogórski to wędrówka zespołowa. Liczy się więc doświadczenie pracy w zespole. W czasie wyprawy w góry konieczne jest pełne dostosowanie się do poleceń wydawanych przez prowadzącego grupę.

Dane teleadresowe:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]