Food pairing – odkryj nowe połączenia smakowe

W tym miejscu uzyskasz szczegółowe informacje o food pairing

Wprawdzie jesteśmy przyzwyczajeni do szablonowych połączeń smaków, nie oznacza to, że parowanie ze sobą produktów, które na pozór zupełnie do siebie nie pasują, nie może przynieść intrygujących i, co najważniejsze, apetycznych efektów. Przekonujemy się o tym coraz częściej. Ogromny wpływ na nasz zmysł smaku miało naturalnie otworzenie się na odmienne tradycje kulinarne, a także możliwość kupna nieobecnych dotąd w Polsce produktów. Dzięki temu chociażby połączenie egzotycznych owoców z mięsem nikogo już nie dziwi. Ci, którzy zagustowali w niebanalnych fuzjach smaków często zaczynają swoje próby i na własną rękę poszukują coraz to dziwniejszych kombinacji. Aby te aczkolwiek przyniosły pozytywne rezultaty, powinno się wpierw wyposażyć się w stosowną wiedzę.

Food pairing – odkrywaj nowe smaki

Jeśli chcemy, aby nasze kulinarne eksploracje rzeczywiście były przyczyną ekscytacji oraz pozwalały ujawnić nowe smakowe wrażenia, warto działać zgodnie z regułami obowiązującymi w nowoczesnej sztuce kulinarnej. Te, w rzeczy samej, są zaledwie instrukcjami, o których nie należy zapominać, by aromaty łączyły się w harmonijną, ale nietuzinkową całość. Dobrze zrobimy, jeśli nauczymy się food pairingu. Tak tytułuje się się sztukę mieszania ze sobą smaków, które w powszechnym mniemaniu uważane są za kompletnie do siebie niepasujące. Wszystkie reguły food pairingu są jednakże gruntownie przeanalizowane i poparte głęboką wiedzą z dziedziny biochemii, dotyczącą przede wszystkim obecności danych składników w stosowanych produktach. Food pairing nie dotyczy wyłącznie jedzenia, ale także napojów (w tym tych zawierających alkohol).

Food pairing. Czy można się tego nauczyć?

Do uprawiania food pairingu wymagane są spora wyobraźnia oraz wyczucie, niemniej jednak to nie one okazują się kluczowe. W większym stopniu liczy się znajomość ilości różnorodnych substancji w komponentach potraw oraz tego, jak reagują one z pozostałymi związkami. Wobec tego rozsądnym posunięciem będzie wzięcie udziału w warsztatach z food pairingu prowadzonych przez doświadczonego szefa kuchni – szczególnie, że przekazanie podstawowej wiedzy trwa przeważnie kilkanaście godzin.

Dane teleadresowe:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]