Czy korzystanie z Krajowego Systemu E-faktur jest obowiązkowe?

Potrzebujesz szczegółowych informacji dotyczących e-faktury? Wejdź na flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo działać już w październiku 2021 r., lecz ostatecznie przedsiębiorcy na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać trochę dłużej. Projekt ruszył w pierwszym dniu 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest nieobowiązkowe, zaczynając od stycznia 2023 r. będzie to wymogiem dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktura ustrukturyzowana – jednakowy format dokumentów

Faktura ustrukturyzowana to po prostu dokument elektroniczny, który ma ściśle sformułowaną strukturę danych zakodowanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Ten sposób kodowania w zasadzie mało co mówi człowiekowi, który nie ma wiedzy jak go odczytać, z kolei dla stosownego oprogramowania do wystawiania oraz rozliczania faktur taki dokument jest całkowicie zrozumiały. Fakt, że faktury otrzymują jednakowy format powoduje, że niezależnie od tego którego oprogramowania do księgowości użyją obie strony transakcji, dane zawarte w fakturze ustrukturyzowanej pozostaną odczytane w ten sam sposób. Jest to znamienny krok naprzód przede wszystkim dla biur rachunkowych, które dotąd nierzadko spotykały się z przypadkami niepoprawnego odczytywania przez aplikacje księgowe informacji z faktur przesyłanych przez klientów w postaci pliku PDF bądź fotografii faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana całkowicie wyklucza ewentualność błędu przy wprowadzaniu danych z faktury przez pracownika biura rachunkowego, a także nieprawidłowego ich odczytania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System Faktur – lepsza kontrola systemu podatkowego

Każdy właściciel firmy z początkiem stycznia 2021 r. może wystawić lub odebrać faktury ustrukturyzowane wykorzystując Krajowy System e-Faktur uruchomiony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą zyskują przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, ponieważ mogą być pewni, iż nie zgubią faktury (KSeF zachowuje dane o dokumentach przez 10 lat), nie muszą wysyłać pliku JPK_FA i szybciej odbiorą zwrot podatku VAT. Z kolei Ministerstwo Finansów otrzymuje narzędzie, które pozwala na dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a więc lepiej zapobiega nieprawidłowościom w obszarze podatku dochodowego, akcyzowego i VAT. Co istotne, konieczność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie równa się zakazowi używania zewnętrznego oprogramowania do księgowania, jednakże musi ono być zintegrowane z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]