Frank szwajcarski – jego aktualne przeliczniki znajdziesz w kantorze online

Zobacz więcej informacji o kursie franka na topfx.pl.

O franku większość Polaków wie niedużo, zasadniczo raptem tyle, że jest to waluta, w której mnóstwo naszych rodaków zaciągnęło kilka lat wstecz kredyty hipoteczne, które teraz trudno im spłacić. Tymczasem historia tej waluty jest bardzo interesująca.

Frank szwajcarski – uważany za jeden z najbardziej urzekających banknotów na świecie

Naturalnie, frank szwajcarski to narodowa waluta Szwajcarii, lecz jest to także środek płatniczy w Liechtensteinie. Obok między innymi euro, dolara amerykańskiego oraz japońskiego jena, frank szwajcarski jest uważany za jedną z najważniejszych walut współczesnego świata. Niemniej jednak nie był to pierwotny pieniądz, który został wprowadzony do obiegu na terytorium historycznej Szwajcarii. Frank w rzeczywistości pojawił się dopiero w połowie XIX w. i zastąpił kilka lokalne waluty, które dotychczas były wybijane w różnych kantonach. Przez minione dziesięciolecia swojego istnienia frank szwajcarski wsławił się swoją ogromną stabilnością, unikając m.in. destabilizacji w okresach kryzysów ekonomicznych i politycznych, jakie przeżyliśmy w XX oraz XXI w. Ciekawostką jest to, że frank szwajcarski uznawany jest za jedną z najpiękniejszych walut świata. Ósma seria banknotów emitowana od połowy 90-tych charakteryzuje się cudowną kolorystyką i niecodzienną pionową orientacją. Na frankach przedstawiono osobistości z obszaru sztuki (przykładowo Le Corbusiera, Jacoba Burckhardta czy Sophie Taeuber-Arp), a nie jak zwykle bywa – wizerunki wojskowych, polityków czy monarchów. Natomiast motywem przewodnim nowej, dziewiątej serii banknotów są kula ziemska, nauka i przyroda.

W jaki sposób szukać bieżącego kursu franka szwajcarskiego?

Frank szwajcarski nieprzerwanie cieszy się sporym zainteresowaniem inwestorów, lecz jego kurs monitorują także z uwagą kredytobiorcy z niespłaconymi zobowiązaniami w tej walucie. By znaleźć najnowszy kurs franka szwajcarskiego, polecamy wchodzić na stronę kantorów internetowych, gdzie notowania tej waluty uaktualniane są w odstępach kilkusekundowych. Tu można także przeanalizować wahania wartości waluty w wybranym przedziale czasu. Jest to opcja pomocna inwestorom analizującym swoje dalsze kroki, jak również frankowiczom czuwającym na najlepszy moment, aby przewalutować złotówki na franki przed uregulowaniem kolejnej raty kredytu.