System rozliczeń SWIFT – co to?

Potrzebujesz szczegółowych informacji o systemie bankowym SWIFT? Skieruj się na https://tinyurl.com/ya4xvqv8

Pomimo, że de facto codziennie korzystamy z przelewów bankowych, wiele Polaków pierwszy raz usłyszało o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście nałożenia sankcji wobec Rosji jako riposta świata na jej atak na Ukrainę. Tymczasem system SWIFT wykorzystywany jest już od lat 70-tych XX w. i jest jednym z podstaw efektywnego funkcjonowania bankowości światowej.

Do czego służy system rozliczeń SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednakże ten skrót stosuje się po prostu do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby bez wątpienia o wiele bardziej złożone niż teraz. SWIFT to popularny, lecz nie jedyny używany dzisiaj system tego typu. Nie licząc m.in. w Naszym kraju korzysta się także z systemów: SEPA, SORBNET i Express Elixir.Na całym świecie stosowane są także różnorodne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia między bankami na obszarze jednego kraju.

Co jest więc największym atutem systemu rozliczeń SWIFT? Działa on niemal we wszystkich państwach na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekracza już 11 tys., ale również domy maklerskie, giełdy oraz masa pozostałych instytucji finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi otrzymać unikalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr oraz liter). Możliwe jest także przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod ma 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC najpopularniejszych banków w Polsce

Nawet jeżeli jedynie sporadycznie realizujesz przelewy międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT własnego banku, a przynajmniej wiedzieć jak błyskawicznie znaleźć taką informację. Poniżej wymieniamy kody BIC popularnych banków, prowadzących placówki w Polsce.

– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]