Co trzeba wiedzieć o szkoleniu z ochrony danych osobowych?

Podstawowym oficjalnym aktem w naszym kraju, jaki dotykał sprawy danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, jaka weszła w życie w 1997. Także obecnie określa ona ten termin i mówi, jak powinniśmy ich używać. W myśl ustawy dane osobowe to każde informacje, które umożliwiają ustalenie tożsamości konkretnego obywatela bez skomplikowanych działań. Do danych osobowych zakwalifikować możemy więc nazwisko i imiona, miejsce zamieszkania oraz numer PESEL, lecz również tak zwane dane wrażliwe – na przykład informacje o wyznaniu, chorobach czy możliwych wyrokach. O ich ochronę warto zadbać tym bardziej, iż dzięki globalnej sieci ich zdobycie i wykorzystanie okazuje się naprawdę łatwe.

Dla kogo jest kurs z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe pozyskują wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwa. Jedne obracają wyłącznie danymi swoich pracowników, pozostałe zaś mają dostęp również do danych klientów. We obu sytuacjach pracownicy, którzy się z nimi stykają powinni ukończyć odpowiednie kursy z ochrony danych osobowych, podczas których nauczą się, w jaki sposób zagwarantować im bezpieczeństwo. Jest to naprawdę istotne, ponieważ po zauważeniu błędów GIODO może nałożyć poważne kary – nie tylko pieniężne, ale w skrajnych przypadkach również pozbawienia wolności.

Na czym polega kurs z ochrony danych osobowych?

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest adresowane do wszelkich pracowników administrujących takimi danymi – są to m. in. specjaliści z sekretariatów, do spraw rekrutacji bądź archiwów. W jego koszty wliczone są również materiały pomocnicze, dzięki którym uczestnicy łatwiej przyswoją wiedzę. Po ukończeniu szkolenia, w czasie którego dowiedzą się, jak zapewnić bezpieczeństwo informacji, kursanci otrzymują odpowiednie certyfikaty. Szkolenia z ochrony danych osobowych nie pochłaniają dużo czasu – zwykle kończą się w tym samym dniu.