Czym są badania psychologiczne kierowców?

Badania psychologiczne kierowców Bielsko - dalsze informacje o tych usługach.

Na sytuację na szosach w największym stopniu rzutują umiejętności prowadzących poruszające się po nich auta. Naprawdę ważne jest to w przypadku kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i autobusów. W ich sytuacji ważne są tak umiejętności, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego powodu przedstawiciele tych profesji zgodnie z przepisami muszą we właściwym terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto więc powiedzieć na ten temat kilka słów. Jak często muszą być wykonywane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Czego spodziewać się na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców muszą być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie obowiązuje z kolei specjalistów, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – muszą wszak wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który najpierw wykonuje badania osobowości. Przybierają one postać konwersacji z badanym, podczas której odpowiada on na pytania na temat zachowań w ekstremalnych przypadkach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem wykonywane są testy na odpowiednich urządzeniach, w czasie których badana jest podzielność uwagi, zdolność szybkiego reagowania, percepcja szybkości i dostrzeganie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa wizytę z psychologiem, który w jej trakcie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co ważne, musimy pamiętać, że nie dla każdego ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście nieco zwiększyć. Jak? W internecie dostępne są różne opisy działania urządzeń, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by wcześniej przekonać się, jak one funkcjonują.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]