Jak przebiegają badania wysokościowe

Więcej o badaniach wysokościowych Bielsko na http://www.bielskobadania.pl/zakres-uslug/

Praca na wysokościach wymaga nie tylko posiadania określonych umiejętności, ale również odpowiednich predyspozycji zdrowotnych. Żeby wykluczyć występowanie niebezpiecznych wypadków, polskie ustawodawstwo wprowadziło konieczność poddawania się szczegółowym testom sprawdzającym czy kandydat nie cierpi na choroby stanowiące przeciwwskazanie do pracy na wysokościach. Jak przebiegają takie badania? Co ile lat należy je powtarzać?

Badania wysokościowe – neurologiczne, okulistyczne i laryngologiczne

Definicję pracy na wysokości reguluje Rozporządzenie z dnia 26 września 1997 r. Według przepisów uważa się za nią prace przeprowadzane na powierzchni znajdującej się przynajmniej 1 metr nad poziomem podłogi. Do pracowników wysokościowych możemy zaliczyć osoby wykonujące prace między innymi na stropach, rusztowaniach, słupach itd. Specjalne badania sprawdzają czy kandydat nie ma problemów ze wzrokiem bądź innych dolegliwości mogących niekorzystnie oddziaływać na bezpieczeństwo pracy. Jak przebiegają badania wysokościowe? Składają się one z kilku części – badania okulistycznego, laryngologicznego oraz neurologicznego. Zadaniem specjalisty jest wykluczenie występowania u pacjenta krótkowzroczności, problemów z błędnikiem lub padaczki. Dodatkowo należy także poddać się ogólnemu badaniu u lekarza medycyny pracy.

Badania wysokościowe – przez ile są ważne?

Badania wysokościowe trzeba wykonywać co dwa-trzy lata. Pracownicy, którzy skończyli 50 lat muszą przechodzić je systematycznie raz na rok. Najczęściej pojawiającym się przeciwwskazaniem do pracy na wysokościach jest wada wzroku, niedowidzenie, jak również schorzenia neurologiczne i choroby narządów ruchu. Co ciekawe przeciwwskazaniem nie jest używanie soczewek kontaktowych, chyba że praca wykonywana jest w szczególnym zapyleniu. To jednak nie wszystko – przedstawiciele niektórych profesji, oprócz przywołanych wyżej badań, muszą przejść również dodatkowe testy psychologiczne. Podlegają im m.in. operatorzy żurawi samojezdnych, ciężkich maszyn drogowych czy osoby obsługujące pulpity sterownicze.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]