Jakie usługi świadczy prywatny detektyw?

Usługi detektywów cieszą się coraz większą popularnością. Postanawiamy o ich wynajęciu nie tylko w przypadku kłopotów rodzinnych. Ich usługi bywają pomocne też dla przedsiębiorców – pozwalają np. zweryfikować czy zatrudniony będący na zwolnieniu lekarskim faktycznie jest niezdolny do pracy albo czy informacje podane przez niego w podaniu o pracę nie zostały zakłamane. Warto zatem powiedzieć kilka słów na temat tego, jakie kwalifikacje powinien mieć detektyw i w rozstrzygnięciu jakich zagadnień może nam pomóc.

Detektyw – konieczna jest licencja

Nie każdy może wykonywać pracę prywatnego detektywa. Żeby legalnie wykonywać ten zawód, trzeba dysponować odpowiednią licencją, która wydawana jest po zaliczeniu państwowego egzaminu. Miejmy jednak na uwadze, iż osoby podchodzące do egzaminu muszą także spełnić wcześniej wskazane wymagania. Najistotniejsze z nich to posiadanie obywatelstwa dowolnego z krajów wchodzących w skład UE, świadectwa o nieposzlakowanej opinii uzyskanego od komendanta miejskiego lub powiatowego Policji oraz minimum średniego wykształcenia. Wymogiem jest też niekaralność, a odnośnie byłych funkcjonariuszy służb mundurowych – brak zwolnienia dyscyplinarnego. Co ważne, osoby starające się o licencję prywatnego detektywa muszą mieć ukończone 21 lat.

Kiedy szukać pomocy detektywów?

Największa część zadań, które realizują detektywi dotyczy wszelkiego typu spraw rodzinnych. Do biura detektywistycznego możemy zwrócić się m.in. jeśli mamy podejrzenie, iż nasz towarzysz życia nie jest wierny lub nie jesteśmy pewni, czy drugi rodzic dziecka właściwie sprawuje nad nim opiekę. Prywatny detektyw pomoże nam także określić faktyczną wysokość dochodów byłego partnera, co jest bardzo przydatne w przypadku spraw o ustalenie wysokości alimentów.