Kupno samochodu używanego z pomocą specjalistów

Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na kupno auta prosto z salonu. Nie jest to zresztą konieczne, bo na rynku wtórnym dość prosto możemy znaleźć modele, które przy prawidłowej eksploatacji posłużą nawet kilkanaście lat. Oczywiście znalezienie takiego auta wymagać będzie umiejętności diagnozowania różnego typu usterek i dużej wiedzy. Większość z nas zwyczajnie ich nie posiada, jednak nie znaczy to, że tacy kierowcy, kupując samochód z drugiej ręki, narażeni są na ponoszenie dużego ryzyka. Mogą bowiem skorzystać z pomocy specjalisty.

Zakup samochodu używanego – co trzeba sprawdzić?

Wykaz elementów, które potencjalny nabywca auta powinien sprawdzić przed jego zakupem jest długa i obejmuje zarówno kwestie prawne, jak i techniczne. Jeśli chodzi o kondycję techniczną pojazdu najwięcej na jej temat powiedzą takie elementy jak oświetlenie, szyby (zwłaszcza przednia) oraz ewentualne przerwy między elementami nadwozia, świadczące o możliwej wypadkowej przeszłości samochodu, podobnie zresztą jak niedomykające się drzwi. Przed kupnem auta koniecznie powinniśmy też upewnić się, że nie znajduje się ono w wykazie pojazdów kradzionych.

Komu zlecić sprawdzenie auta przed zakupem?

Jak już wspomnieliśmy, uzyskanie stuprocentowej pewności co do tego, że auto jest w dobrym stanie technicznym, a niezbędne naprawy nie okażą się dla naszego portfela dużym nadwyrężeniem, wymaga specjalistycznej wiedzy. Dlatego czynność tę warto zlecić specjalistom wykonującym inspekcje aut przed zakupem. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest to, warsztaty sprawdzają też historię samochodu po numerze VIN.