Zepsute szafki to nie są zwykłe śmieci – o utylizacji starych mebli

Odbiór starych mebli - dowiedz się więcej o tej usłudze.

Każdy z nas na pewno świetnie zdaje sobie sprawę z problemu, jakie sprawiają rzeczy, których od dawna już nie wykorzystujemy, a których z różnych przyczyn nie potrafimy się pozbyć. Żeby nie zajmowały miejsca w domu, przeważnie przestawiamy je do komórki lokatorskiej, do piwnicy albo na poddasze. Szkopuł jednak w tym, iż po wielu miesiącach również te schowki robią się na tyle zapchane, iż codzienne korzystanie z nich okazuje się do zniesienia. Dopiero to popycha wielu z nas do przeprowadzenia dogłębnego sprzątania, stanowiącego okazję do tego, aby pozbyć się zwalonych na kupę przedmiotów. Takie duże porządki często organizujemy też, kiedy dostajemy w spadku po kimś mieszkanie bądź nabywamy zaniedbany dom. Trzeba zatem wiedzieć, co zrobić ze zebranymi przedmiotami i jak w mgnieniu oka wywieźć stare meble z domu, piwnicy i poddasza.

Zamów wywóz mebli i nie mieszaj ich z odpadami komunalnymi

Śmieci takie jak połamane meble, połamane panele podłogowe lub ścienne, fragmenty ram okien czy sprzęty elektroniczne nie powinny trafić do pojemnika zarezerwowanego na odpady zmieszane. Chcąc się ich pozbyć, do wyboru mamy parę możliwości. Pierwsze to przewiezienie ich na własną rękę do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, zwanego w skrócie PSZOK-iem – wymaga to jednak dysponowania odpowiednio pakownym autem. Następne to skorzystanie z okresowej zbiórki takich odpadów. Te odbywają się na ogół raz w miesiącu – do czasu zbliżającej się zbiórki musimy zatem znaleźć miejsce na przechowanie odpadów o sporej objętości. Najlepsze jest ostatnie wyjście – zamówienie kontenera na śmieci, który po napełnieniu odwiezie odnajmujący go podmiot. Zatroszczy się on również o zgodną z prawem utylizację jego zawartości. Przedsiębiorstwa wynajmujące kontenery często świadczą również profesjonalne wsparcie przy opróżnianiu piwnicy, poddasza lub całego mieszkania.

Utylizacja mebli – powtórne wykorzystanie surowca

Jeżeli stare meble zostaną przewiezione do PSZOK-u albo podmiotu trudniącego się profesjonalnie utylizacją, nie będą spopielone ani porzucone na wysypisku. Po zdemontowaniu ich na elementy podstawowe i posortowaniu komponentów podług materiału, z jakiego zostały wykonane, mogą zostać znów przetworzone, dzięki czemu przyczynią się do wyprodukowania nowych przedmiotów. Utylizacja mebli, a zwłaszcza drewna, z którego w przeważnie się je wykonuje, opiera się z reguły na ich przetworzeniu w płyty wiórowe, które następnie mogą posłużyć do złożenia kolejnych garderób, krzeseł albo regałów.

Dane teleadresowe:
MAX-GRUZ
Krakowska 37
30-698 Lusina

Mob.: +48 501 322 008
E-mail: [email protected]