Czym palcata różni się od innych batów jeździeckich?

Jeśli chcesz zamówić palcaty, koniecznie wejdź na horse-trade.pl/pl/c/Baty%2C-Palcaty/29.

Kupując odzież jeździecką nie można zapomnieć o zaopatrzeniu się również w najistotniejsze przybory. Zarówno podczas jazdy rekreacyjnej, zawodów czy w czasie ujeżdżania konia, nieodzowne będzie wykorzystanie batów i palcatów jeździeckich.

Palcat skokowy, bat ujeżdżeniowy, do lonżowania – cechy charakterystyczne

Jest kilka rodzajów batów jeździeckich: baty do lonżowania, ujeżdzeniowe, powożeniowe i palcaty skokowe. Przeważnie korzysta się z:
bat do lonżowania – jest zazwyczaj długi na 160-200 centymetrów i służy do nakłonienia zwierzęcia do ustawicznego chodu do przodu, zastopowania konia lub zwrócenia jego uwagi. Przy jego użyciu trener panuje nad koniem, równocześnie dystansując się od zwierzęcia na znaczną odległość. Dzisiejsze baty do lonżowania produkowane są najczęściej z włókna szklanego i posiadają antypoślizgową rączkę, gwarantującą trzymanie się dłoni. Najczęściej są składane, lecz spotykane są również baty jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest o wiele krótszy (ma zwykle między 90 a 140 cm) i kończy się sznureczkiem. Stosuje się go podczas treningu, okazjonalnie w jeździe rekreacyjnej. Warto zaznaczyć, że stosuje się go wyłącznie wtedy, kiedy jeździec nie może wymusić od zwierzęcia należytego zachowania przy pomocy komunikatów przekazywanych dłonią albo nogą.
palcat skokowy – często zwany też szpicrutą, to najkrótszy wariant bata – ma długość około 60-75 centymetrów. Kończy się najczęściej skórzaną klapką, która wydaje dźwięk dyscyplinujący zwierzę i zmusza je do określonego zachowania. Palcatem trąca się delikatnie w łopatkę konia, co tłumaczy, dlaczego nie jest on długi.

Kiedy uderzenie palcatem lub batem jest zbyt silne?

Palcatów oraz batów jeździeckich bardzo łatwo nadużyć, tym samym wypada zawsze stosować je z umiarem. Zbyt silne uderzenie może sprawić, iż zamiast wypełnić komendę koń stanie się bardziej nerwowy bądź zacznie łączyć daną przeszkodę z bólem. Jeżeli palcat lub bat zostawił ślad na sierści zwierzęcia to znak, że jeździec uderza z pewnością za mocno.

W czasie jazdy palcaty oraz baty chwytamy w ten sposób, aby były ułożone wzdłuż wodzów. Jeśli na rączce znajduję się pętla, nie wolno zaciągać jej aż do nadgarstka, dlatego, że w razie upadku dżokej ryzykuje uraz.

Dane teleadresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]