Jak sprawić, by dziecko czytało więcej? Poleć mu książki dla nastolatków

Potrzebujesz książek młodzieżowych? Sprawdź https://www.motyleksiazkowe.pl/2783-literatura-mlodziezowa.
Dzieci wychowywane w XXI w. mają coraz mniejszą styczność z dobrą literaturą. Młody człowiek wybiera najczęściej dostępną na kliknięcie rozrywkę w smartfonie, w telewizji bądź na tablecie, a po książkę zwykle sięga wówczas, kiedy jest to zadana lektura szkolna. I właśnie z powodu konieczności analizy klasycznych tekstów literackich dla wielu licealistów czytanie dla zabawy jest dalekim konceptem.
Literatura dla nastolatków odwołuje się do uniwersalnych doświadczeń młodego człowieka
Ludzie młodzi nie nie mają potrzeby ograniczać się do czytania wyłącznie lektur szkolnych. Publikowana jest sporo literatury młodzieżowej zarówno polskich jak i zagranicznych pisarzy, którzy poruszają zagadnienia i opisują historie intrygujące młode pokolenie odbiorców. Ta kategoria literatury zyskała swoją nazwę:“literatura Young Adult (YA)”. Są to powieści kreowane dla czytelnika w wieku od 12 do 18 lat. Historie młodzieżowe sięgają do szeregu gatunków literackich: są tu między innymi fantasy, obyczajówki czy thrillery. Jednak wspólnym mianownikiem tych opowieści jest odwołanie się bezpośrednio do typowych doświadczeń młodego człowieka. Książki te mówią więc o poznawaniem własnej tożsamości, relacjach z rodzicami, nawiązywaniu i zerwaniu przyjaźni, pierwszych zauroczeniach oraz odkrywaniu własnego miejsca na świecie. Lektura literatury dla młodzieży pomaga licealistom poczuć, że inni też borykają się tożsamymi życiowymi zawirowaniami przez tych parę burzliwych lat dojrzewania.
Czemu warto zachęcać Czytanie literatury dla młodzieży upraszcza zdawanie testów z języka ojczystego
Polecamy podsuwać nastolatkom inspirujące je powieści, bo rozniecenie w nich pragnienia czytania dla rozrywki z czasem przynosi wiele korzyści. Nastolatek, który jest oczytany operuje szerszym zasobem leksykalnym i dobrze daje sobie radę z gramatyką oraz ortografią, co dostrzegalnie upraszcza zdawanie testów z języka polskiego. Lecz poznawanie dylematów innych ludzi w identycznym wieku to też sposób na lepsze zrozumienie siebie, prywatnych potrzeb oraz rozwinięcie w nastoletnim dziecku empatii. Co istotne, opiekunowie w żadnym razie nie powinni drwić z zainteresowań dziecka. Jeśli zatem nastolatek chętniej czyta historie o kosmitach lub duchach nie komentujcie, że to głupie i dajcie mu czerpać z nich przyjemność!
Dane teleadresowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa