Łańcuchy samochodowe – rodzaje i zastosowanie

Jeśli potrzebujesz łańcuchów na koła, koniecznie wejdź na ebagaznik.pl.

Łańcuchy na koła znacznie zwiększają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest między innymi w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w pozostałych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład w Niemczech, Hiszpanii, Polsce i we Włoszech). Jak zatem typy łańcuchów na koła można nabyć w sklepach?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe dzielimy zazwyczaj mając na względzie ich przeznaczenie. Odróżniamy typy wykonane z myślą o wykorzystywaniu w pojazdach dostawczych, terenowych, ciężarowych i osobowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się też mocowaniem, które powinno być dostosowane do typu felgi, wzorem zaplotu oraz przekrojem i grubością ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny). Rozmaite są również materiały, z których wytwarza się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci stosują przede wszystkim stal manganową bądź tytanową.

Jazda z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i początkowo może być przyczyną znacznego stresu. Żeby go uniknąć, należy potrenować tę czynność w garażu bądź na placu manewrowym. Z kolei prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Należy wystrzegać się buksowania kół, przekraczania prędkości 50 km/h i poruszania się po odśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów na koła, trzeba też obowiązkowo nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich eksploatacji.

Dane teleadresowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]