Rzeźba na zamówienie – postaw ją w ogrodzie lub w mieszkaniu

Rzeźba jest jedną z pierwotnych metod aktywności artystycznej. Pierwsze arcydzieła pojawiły się już w czasach prehistorycznych i wciąż są obecne w różnych dziedzinach naszego życia. Znajdziemy je z reguły tam, gdzie dążymy do kontaktu ze sztuką – w muzeach, na wystawach i w świątyniach, ale również w przestrzeni publicznej: na ulicach i rynkach, w gmachach urzędów, a nawet w galeriach handlowych. Powszechność rzeźb w naszym codziennym życiu jest na tyle znaczna, iż nie wszyscy jesteśmy świadomi tego, że dzieła tworzone rękoma rzeźbiarzy widujemy praktycznie codziennie. W naszym artykule przytoczymy parę przykładów świadczących o powyższym.

Metalowe rzeźby w przestrzeni publicznej

Dzieła rzeźbiarzy, również gdy prezentują sobą ogromne walory estetyczne i artystyczne, nierzadko są przez publiczność traktowane jako norma – w przestrzeni publicznej (chociaż nie tylko) są bowiem obecne dosłownie na każdym kroku. Monumentalne pomniki, a także rzeźby ustawiane na ulicach, w parkach czy w przydomowych ogrodach, obecne są wszak w zdecydowanej większości miejscowości. Ponad to nagminnie można je zobaczyć również w licznych budowlach. Pełnią funkcję dekoracyjną na przykład w biurach, szkołach czy pozostałych gmachach użyteczności publicznej

Odlewy artystyczne. Kto je stworzy?

Wspomniane powyżej przykłady dotyczą w głównej mierze potężnych, nieruchomych rzeźb. Jednak jest to mniejsza część wszelkich rzeźb spotykanych w naszym powszednim życiu. Zdecydowana większość z nich to jednak drobne prace, stworzone z myślą o prywatnym użytku – to przykładowo popiersia na zamówienie, medale oraz nagrody na laureatów turniejów. Projektodawcy rozmaitego rodzaju plebiscytów czy turniejów sportowych nie mają z tym kłopotów, ponieważ kupno rzeźby na zamówienie (figur z brązu czy innych metali) nie generuje ogromnych kosztów, a ich opracowanie należy po prostu zlecić zawodowemu artyście.