Zabezpiecz swoje mienie. Używaj kłódek

Kłódki należą do najstarszych znanych ą nam form zabezpieczania pojemników i pomieszczeń. Istnieje niezliczona ilość rodzajów kłódek, jednak każda z nich przynależy do jednego z dwóch podstawowych typów – z prostym trzpieniem lub szeklą wygiętą w kształt litery U. Kłódki z szeklą cechuje uniwersalność i wygoda w użyciu, jednak kłódka trzpieniowa lepiej wypada pod względem wytrzymałości. To oczywiście jeden z wielu możliwych sposobów klasyfikacji kłódek. Co więc poza tym wpływa na funkcjonalność kłódki. Na co zwracać uwagę przy jej zakupie?

Kłódka na klucz czy na szyfr?

Wybierając kłódki warto wziąć pod uwagę rodzaj zamknięcia. Do wyboru mamy dwie opcje – kłódkę szyfrową oraz zamykaną kluczem. Kłódki szyfrowe są wygodne i stosunkowo ciężkie do sforsowania, jednak przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na ich wykonanie. Jeśli widoczny jest bębenek, złodziej bez problemów złamie kod i sforsuje kłódkę. Dobrą ochronę dadzą tylko produkty z wyższej półki – między innymi kłódki Gerda. Podobnie jest także z kłódkami na klucz – te najtańsze doświadczony złodziej otworzy dość szybko.

Jaki materiał do produkcji kłódki?

Dla wytrzymałości kłódki bardzo ważny jest też materiał, z którego została ona wyprodukowana. Ważne jest by był on odporny na piłowanie i uderzenia, co zagwarantuje wystarczającą ochronę przed włamywaczami. Właśnie dlatego współczesne kłódki wysokiej jakości wytwarzane są z metali posiadających wspomniane właściwości. Najpopularniejsze rodzaje to przede wszystkim kłódka mosiężna oraz kłódka żeliwna. Poza tym w sprzedaży są również kłódki ze stali (głównie nierdzewnej). Wszelkie kłódki dla zwiększenia odporności na wilgoć bywają pokryte powłoką galwaniczną – np. niklem.