Zastosowanie suszu konopnego CBD

W sklepach konopnych, prócz popularnych olejków CBD, można nabyć też susz. Wielu konsumentom nazwa oraz wygląd tego wyrobu od razu przywodzi na myśl zakazaną prawem roślinę psychoaktywną. Tymczasem susz konopny dopuszczony do sprzedaży w Polsce, podobnie jak olejki, zawiera w głównej mierze CBD, a nie THC (ilość tego związku – zgodnie z obowiązującymi regulacjami – nie może przekraczać 0,2%).
Susz konopny – zezwolenia konieczne do uprawy konopi siewnych
Susz konopny produkowany jest z kwiatów i liści konopi, zatwierdzonych do oficjalnej sprzedaży. Do 2020 r. w Polsce wpisanych do rejestru zostało aż dziewięć gatunków takich konopi przemysłowych (to m.in. Beniko, Henola oraz Sofia), a sama ich uprawa spotyka się z coraz szerszym zainteresowaniem wśród polskich rolników, nierzadko stając się głównym źródłem ich utrzymania.
Nad Wisłą konopie siewne uprawia się dla kilku sektorów przemysłu, przykładowo celulozowo-papierniczego czy farmaceutycznego, aczkolwiek podlega to urzędowej regulacji, co oznacza, że inwestor czy też rolnik pragnący rozpocząć ich wysiew musi najpierw otrzymać odpowiednie zezwolenie z urzędu gminy albo miasta. Poza tym, przetwarzanie konopi włóknistych możliwe jest tylko po uzyskaniu zgody właściwego miejscowo marszałka województwa. Atutem konopi włóknistych jest to, że można uprawiać je na uprawach outdoorowych, jak i wewnętrznych (indoor), ale też i na konsolidujących oba te światy uprawach szklarniowych (greenhouse).
Cechy i zastosowanie suszu konopnego
Czemu produkcja suszu konopnego zyskuje popularność w Polsce? Liście i kwiaty konopi przemysłowych, z których produkuje się susz konopny, są bogate nie tylko w liczne kannabinoidy (CBN czy CBDa), ale też olejki eteryczne (jak np. Kariofinel oraz Limonen), które dają każdej ich odmianie unikalny, łatwo wyczuwalny aromat. Terpeny zawarte w kwiatach konopi przemysłowych używane są w szeregu produktach spożywczych i kosmetycznych.
Powszechnie uważa się, że kannabinoidy mają spory wpływ na organizm człowieka, a dzięki temu, iż nie są związkiem psychoaktywnym, susz konopny, który je zawiera, można wykorzystać jako suplement terapii wspomagający zmagania z napadami lękowymi, reumatyzmem, bólem głowy czy poniektórymi chorobami neurodegeneracyjnymi, jak przykładowo epilepsja. Mnóstwo informacji o działaniu, a także dawkowaniu tych związków, można znaleźć między innymi w artykułach naukowych upublicznionych w bibliotece online National Institutes of Health, czyli Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia.